İçeriğe geç

BU OYUN CANAVAR GİBİ VE SENİN PEŞİNDE!

  • News
May 25, 2023

Sonunda! Sonunda yaptıklarımızı sizinle paylaşmaya başlayabiliyoruz. Sonunda hayallerimizi size gösterebileceğiz.

Oldukça uzun bir süre oldu. İlk oyun 2010 yılında çıktığından beri sanki 13 yıldır Alan Wake 2 üzerinde çalışıyormuş gibi hissediyorum. Her zaman Alan Wake’in hikâyesini devam ettirmeyi ve bir devam oyunu çıkarmayı planlıyorduk.

Her başka oyun projesi arasında, devam oyunu için yeni bir konsept oluşturduk. Geriye dönüp baktığımda ilk konseptlerin hiçbiriyle ilerlemediğimiz için oldukça memnunum çünkü şu anki konseptimiz içlerindeki açık ara en heyecan verici olanı. Bu sefer her şey yerine oturdu. Control, hem Control’un hem de Alan Wake’in bulunduğu bağlantılı bir Remedy evreni oluşturdu. Control’un AWE genişletmesi Alan Wake 2 için yer hazırladı ve Alan Wake Remastered, Alan Wake’i tüm büyük oyun platformlarına getirdi.

Remedy’de geçirdiğim 28 yılı aşan bu sürede oldukça gurur duyduğum çeşitli oyunların yapımında yer alma şansım oldu ama yaptığımız oyun ve arkasındaki vizyon hakkında daha önce hiç bu kadar heyecanlanmamıştım. Bir çeşit hararet, açlık hatta delilikle beraber oyunun hikâyeye odaklanan deneyimlerini ön plana çıkarmaya ve yalnızca ileriye doğru bir adım atmaya değil ileriye doğru koşmaya çalıştık. Önceden yaptıklarımızı temel alarak hikâye, interaktif hikâye anlatımı, farklı araçların karışımı, canlı çekim görüntüleri, hayatın içinden karakterler, dünya kurgulama, atmosfer, gizem, alışılmadık bir espri anlayışı, hem psikolojik hem doğaüstü türde korku ve diğer her şeyi, hayal gücümüzün yettiği kadar ileriye taşıdık. Bence yetenekli iş arkadaşlarım ve ben, bu işe sahip olduğumuz her şeyi kattık. Bu oyun, Remedy’nin şu ana kadar çıkardığı en tutkulu iş.

Alan Wake 2, bizim ilk hayatta kalma korku oyunumuz. Alan Wake’e geri döndüğümüzde hikâyeyi, atmosferi, tempoyu ve oynanışı daha önce bir Remedy oyununda hiç görülmemiş şekilde devam ettirmek için en iyi türün bu olduğunu düşündük. Oyunu gaddar ve ürpertici yapmak istedik ama sadece o kadarıyla da kalmıyor. Bu bir Alan Wake deneyimi olduğu için farklı yanları da var. Karanlık demek korku demek olsa da birçok gündüz sahnesi, ilginç karakterler, bolca mizah ve keşfedilecek derin gizemler de mevcut. Böylece oyun korkunçlaştığında buna alışma şansınız olmayacağına ve korkunun tüm oyun boyunca taze kalacağına inanıyoruz.  

Oyunun adı Alan Wake 2 ve bu oyunda pek çok ikili şey var. İlk oyunun deneyimini birçok farklı yöne doğru genişlettik. Keşfedilecek iki farklı dünya, görülecek iki farklı hikâye, oynanabilir iki karakterimiz var. Birisi tabii ki kendi içinde savaş veren yazarımız Alan Wake. Diğer Remedy kahramanımız ise FBI Ajanı Saga Anderson. Kendisi, zekâsını ve mantığını konuşturarak imkânsız denen davaları çözen bir profil uzmanı. Saga ile tanışacağınız günü iple çekiyorum. İki kahramanımız birbirinden çok farklı olsa da ikisi de birbirine birçok beklenmedik şekilde bağlı. İkisi de hem hikâyenin hem de deneyimin kritik birer parçası. Saga, Alan Wake’in doğaüstü hikâyelerine yabancı birisi olduğundan Remedy evrenine adım atacak yeni oyuncular için mükemmel bir bakış açısı sunarken geri dönen hayranlara ise bu yeni gizemde rehberlik edecek. Alan Wake 2’nin hem kendi başına da eksiksiz bir deneyim olması hem de ilk oyunla birçok bağı olması bizim için önemli.

Alan Wake 2 keşfedilmeyi bekleyen, derin, içinde sürprizler yatan ve bolca katmanı olan bir hikâye. Bu oyun için düşündüğümüz inanılmaz sekanslar aklıma geldiğinde gülümsemeden edemiyorum. Kimsenin bizi durdurmamış olmasına şaşırıyorum.  

Bu yalnızca bir başlangıç. İlerleyen haftalarda göstereceklerimiz, sizi bekleyen şeylerin yalnızca küçücük bir kısmı. Her şeyi anlatmamak için kendimi zor tutuyorum. Daha sonra bir kısmı hakkında konuşacak olsak da hikâyenin büyük bir kısmını yılın ilerleyen zamanlarında oyunu oynayarak keşfetmeniz gerekecek.

Alan Wake 2, 27 Ekim’de PC’de dijital olarak Epic Games Store’da, PlayStation 5’te ve Xbox Series X|S’te çıkacak.

Okuduğunuz için teşekkürler! Şimdi işe dönmem lazım. Son rötuşlarını yapmamız gereken çok şey var.

Saygılarımla,

Sam Lake

Alan Wake 2’nin Kreatif Direktörü ve Başyazarı